SMD2920B300TF/15
Manufacturer:
Brightking Electronic
Mfr.Part #:
SMD2920B300TF/15
Datasheet:
Description:
PTC Resettable Fuses SMD SMD/SMT Hold Current:3 A Voltage Rating:15 V Trip Current:5 A
ParameterValue
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
Voltage Rating15 V
Thickness1.8 mm
RoHSCompliant
Max Current Rating40 A
Hold Current3 A
Time to Trip20 s
Trip Current5 A
Maximum Resistance 1 Hour (R1max)48 mΩ
Minimum Resistance Initial (Rmin)12 mΩ